nově objevená zvířata

26. ledna 2014 v 17:42 | arashi* |  Zvířata

Modrá tarantule

Krásný duhově zbarvený pavouk je prvním nově objeveným druhem z Brazílie, který se na top listu objevil. Pterinopelma sazimai není ani jedinou, ani první mdrou tarantulí, která byla objevena. Je však výjimečná v tomto prostředí.

Podivný dikobraz Coendou baturitensis Foto: Hugo Fernandes-Ferreira
A zase Brazílie. Tamní zoologové odhalili, že mezi dikobrazy druhu kuandu obecný se vyskytují poněkud odlišné exempláře. Podrobnější laboratorní výzkum odhalil, že jde o jiný druh, který dostal promptně latinské jméno Coendou baturitensis.

Šelmička jako z pohádky
Olinguito Foto: Mark GurneyOlinguito - tak zní jméno nově objevené šelmy. Objev je to opravdu pozoruhodný: od roku 1970 se na západní polokouli nepodařilo objevit žádnou šelmu. Až vloni… Jmenuje se olinguito, latinsky Bassaricyon neblina a je proklatě roztomilá!

Pandopýr
Unikátně zabarvený druh netopýra byl vloni objeven v Súdánu. Vědci zjistili, že je zcela jedinečný nejen barvou, ale i mnoha tělesnými charakteristikami, takže pro něj musí vytvořit vlastní rod. A ještě jeden problém je s ním spojený: vědci váhají, jestli mu říkat pandopýr nebo netopanda…

Mikro chameleon
Tento malý rozkošný plaz byl objeven na ostrově Madagaskar ještě tento rok! Bez ocasu měří pohých 1,6 cm a v současné době se tedy jedná o nejmenšího chameleona vůbec.

Filipínský krab Filipínská ostrov Palawan je krásné místo, plné kouzelných pláží, ale je to také místo, kde byl objeven tento krab. Zajímavostí je, že přibližně polovina všech druhů (včetně tohoto kraba) nacházejících se na tomto ostrově nelze najít nikde jinde na světě.

Leopardus guttulus Je to v podstatě hodně zvláštní divoká kočka patřící do rodiny malých koček. Již dříve vědci objevili velmi podobného tvora v severní Brazílii, ale v minulém roce se zjistilo, že ten z jižní Brazílie je úplně jiný druh.

Přírodovědci byli původně přesvědčeni, že jde o klasického ocelota stromového, což je velmi podobně vypadající kočkovitá šelma. Je to ale miniaturní lovec a když si ji vezmete domů ke svému mackovi, pravděpodobně ho sežere.

Hemiscyllium halmahera Jde o speciální druh žraloka z Indonésie, kterému se familiérně také říká "chodící žralok". Poprvé byl zpozorován potápěči v roce 2008, jak se prochází po dně, ale jelikož neměli jeho vzorky, nemohlo se s určitostí říct, že jde o nový živočišný druh.

Ten byl oficiálně přírodovědci potvrzen až v minulém roce. Mimochodem, po dně se prochází pomocí ploutviček.

Pogonophryne neyelovi

V letech 2009 a 2010 vylovili ukrajinští námořníci ryby, které nevypadaly jako nic, co by viděli někdy v minulosti. Nelovili samozřejmě někde v Černobylu, vypravili se na expedici na Antarktidu, kde ryby ulovili.
Když pak předali potvory odborníkům a ty je zkoumali blíže, zjistili, že jde zatím o neobjevené druhy ryb, které popsali poprvé v minulém roce. Největší ryba, kterou chytili, měla 35 centimetrů, ale je klidně možné, že v mořských hlubinách jsou i větší exempláře. Tahle byla vylovena v hloubce 1390 metrů.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama