nejpodivnější zvířata

26. ledna 2014 v 14:44 | arashi |  Zvířata

Matamata třásnitá

Tahle podivná pomuchlaná a ďábelsky se tvářící věc je ve skutečnosti želva. Jeden zvláštní druh želvy. Nachází se převážně v Jižní Americe a kromě toho, že má tenhle hrůzostrašný obličej, má nebezpečné pichláky i na krunýři.
Tímhle zjevem se skvěle maskuje jako listí. Nechybně číhá ve vodě, a když kolem proplave ryba, slupne jí. Dokáže vystřelit hlavu podobně, jako žáby vystřelují jazyk, protože má extrémně dlouhý krok. A má také obrovskou pusu, takže pozře i větší ryby.

Blobfish, slizká ryba -

Tenhle legrační pán v depresi je ve skutečnosti ryba. Potkat ji můžete, pokud se budete potápět do velkých hloubek na pobřeží Austrálie nebo Tazmánie, protože žije na mořském dně. Nemá žádné svaly a její tělo je tvořeno pouze rosolovitou tkání, což znamená, že to nebude žádná exotická pochoutka.

Tuhle konstituci těla musí mít kvůli tomu, v jakým hloubkách žije - je tam totiž asi tak desetkrát větší tlak než na hladině. Ačkoliv nemá svaly, dokáže se ve vodě pohybovat tím, že se nechává unášet proudy a baští to, co jí zrovna plave kolem

Mihule

Mihule mořská žije jako parazit na tělech jiných větších ryb a paryb. Svým hrubým jazykem "nastrouhá" kůží hostitele a potom saje krev a nastrouhané maso. Na své oběti je mihule přisáta velmi dlouho, dokud jeden z nich nezemře, nebo dokud si nenajde jinou oběť.

Rypoš lysý

Má řadu neobvyklých vlastností, je neobyčejně přizpůsoben nehostinnému prostředí podzemí - počítaje v to například absenci receptorů bolesti na kůži, termoregulace a velice pomalý metabolismus. Nebyla u něj také pozorována rakovina.

Mara stepní (Patagonia Mara)

Mary jsou hlodavci, kteří svým vzezřením připomínají spíš zajíce, jsou ale příbuzné morčatům a dorůstají větší velikosti. Mají hranatý čenich, dlouhé boltce a vysoké štíhlé nohy s osrstěnými chodidly a drobnými kopýtky místo drápů. Ocas je krátký a pahýlovitý, po stranách je bíle vroubený. Mary ho používají jako signalizační zařízení při poplachu. Délka těla je 69 - 75 cm, délka ocasu 4,5 cm a hmotnost 9 - 16 kg.

Ksukol ocasatý

Ksukol ocasatý je vzácná samotářská poloopice žijící na ostrově Madagaskar, kterou domorodci nazývají aje aje. Délka jejího těla se pohybuje okolo 40 centimetrů, váží kolem dvou až tří kilogramů.Letucha malajská

Letucha malajská má štíhlé tělo dosahující délky přibližně 40 cm, z toho ocas tvoří mnohdy více než polovinu. Hmotnost je v rozmezí 0,9 - 2 kg. Hlava je malá, má malé zakulacené uši a tupý čenich a velké kulaté oči. V dolní čelisti mají zvláštní hřebínkovité řezáky. Jemná srst má hnědošedou barvu se světlejšími skvrnami na hřbetě. Nápadná je rovněž osrstěná blána táhnoucí se od krku přes končetiny až k ocasu sloužící jako padák umožňující letuše klouzavý let mezi stromy až na vzdálenost přesahující 100 m. Prsty jsou opatřeny ostrými drápky, díky kterým se udrží na kmenech a větvích stromů.

kožnatka Pelochelys cantorii

Gigantická kožnatka Pelochelys cantorii, žije v bahnitých mělkých vodách jaké jsou v houštinách mangrove, např. Mekongu. Dorůstá délky až 2m a váhy i přes 50kg. Lovena je pro maso a v mnoha zemích již byla vyhubena.

Žralok šotek

e velice charakteristický, žije při mořském dně. Nejčastěji bývá pozorován v hloubce 270 - 960 m, ale může se být spatřen i v hloubkovém rozsahu 5,5 - 1300 m. Vyskytuje se vzácně v Biskajském zálivu, Portugalsku, JAR, jižní Austrálii, Japonsku a Guyaně.

Axolotl mexický (Ambystoma mexicanum)

Obojživelník, jemuž se říká též vodní dráček, zůstává celý život v larválním stádiu. Kromě albína z obrázku si domů můžete pořídit i tmavou variantu. Na předních končetinách má axolotl čtyři prsty, na zadních pět a dorůstá délky kolem dvaceti centimetrů.

Krtek hvězdonosý

je nejpodivnější zástupce čeledi krtkovitých. Taxonomicky je řazen mezi savce z řádu hmyzožravců. Vyskytuje se na východě Kanady a severovýchodě Spojených států. Obývá mokřiny a vlhké nížinné oblasti.

Latimerie podivná

Latimérie podivná je známa též jako živá fosilie. První živý exemplář byl nalezen 22. prosince 1938, do té doby byla známa pouze ze zkamenělin starých i více jak 65 miliónů let. Od ostatních rybovitých obratlovců se liší stavbou vnitřních orgánů. Mezinárodní obchod s latimérií podivnou je zakázán. IUCN Red List jí řadí mezi kriticky ohrožené druhy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama