upíří polibky

26. března 2013 v 15:38 | arashi** |  upíři
Upírův polibek znamená jakousi smrt. Ukradení duše a věčného ráje. Jeho polibek je opakem dobra. Tento polibek je sobecký a v některých případech i smrtelný.
Symbolicky znamená upírův polibek mravní smrt. Ukradne člověku duši a věčný mír v ráji. Postižený zemře buď hned, nebo se připojí k zástupu nemrtvých, kteří pronásledují živé a ničí vše mravné.
Imaginativní síla upírstí z valné části spočívá v převrácení obecně přijatých významů polibku. Jako černá mše, i upírův polibek je opakem dobra.
Stejně jako Jidášův polibek znamená i upírovu políbení zradu. Sám Stoker (pro ty, kteří neví kdo to je, tak Bram Stoker je spisovatel, který napsal román Drákula) přirovnává svého Drákulu k Jidášovi:
"Mlčky jsme se vrátili do knihovny a asi minutu dvě na to jsem odešla do svého pokoje. Naposledy jsem viděla hraběte Drákulu, když mi s rudou vítězoslavnou září v očích a s úsměvem, na který by mohl bít hrdý i Jidáš v ohni pekelném, políbil ruku."
Hrabě Drákula má obzvláštní zálibu v přeměně krásných žen na upíry, a ony, podobně jako středověké kandidátky na čarodějnice, mají příliš slabou povahu, než aby mu odolaly.
Potencionálním mužským obětem se Drákulovy služebnice také zdají přitažlivé:
"Všechny tři měly oslnivé bílé zuby, jež v rubínu jejich rozkošných úst zářily jako perly. Cítil jsem, že mi srdce stravuje zběsilá žádost, aby mě těmi rudými rty políbily."
Jejich polibek je však pochopitelně smrtící, či přinejmenším nakažlivý:
"Příteli Arture, jestli někdy podobný polibek okusíš. Po čase, až zemřeš, se z tebe stane nosferatu, jak ve východní Evropě říkají Nemrtvým, kteří nás naplňují děsem."
Místo zosobnění vzájemného zájmu, důvěrnosti a lásky, je upírův polibek sobecký a vražedný. Tvoří součást zvrácené alchymie, jež polibek lásky, to gesto drahocenné nad zlato, mění nad mravní jed, účinkem rovný olovu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama