hroznýšovec duhový

5. prosince 2009 v 19:40 | Arashi** |  Hroznýšovití
Třída:Plazi (Reptilia)
Řád:Šupinatí (Squamata)
Čeleď:Hroznýšovití (Boidae)
Druh:Hroznýšovec duhový (Epicrates cenchria)
Výskyt:Jižní Amerika
Velikost:2-2,5m
Rozmnožování:Březost 5-6 měsíců, až 30 mláďat
Potrava:Myši, krysy, kuřata

Hroznýšovec duhový je (stejně jako hroznýš královský) nenáročným chovancem, snad ještě vhodnější pro své menší rozměry. Dorůstá totiž do velikosti jen asi 2 - 2,5 metrů.
Rozšíření: Hroznýšovec duhový se vyskytuje na velkém území Jižní Ameriky, od Kostariky až po Argentinu.
Vzhled: Patří mezi nejkrásněji zbarvené hroznýše. Hroznýšovec duhový má nevýrazně oddělenou hlavu od silného těla. Tepločivné jamky jsou mělké a nevýrazné. Na jeho hřbetě se táhne řada černě lemovaných kroužků, černá oka zdobí i boky hada. Jeho červeno-modro hnědé síťové zbarvení svým nádherným leskem (hlavně těsně po svlékání) září snad všemi barvami duhy. Hroznýšovec duhový má devět poddruhů, z nichž Epicrates cenchria cenchria je asi zbarven nejpestřeji.
Terárium: K chovu vyčleníme prostornější nádrž, zařízenou podobně jako pro psohlavce, tj. vyšší, s dostatkem větví na šplhání a s vodní nádržkou. Teplotní režim je téměř stejný jako u hroznýše královského. Vhodnější je vyšší vlhkost. Přes den 22 - 30°C, s nočním poklesem na 22 - 24°C v noci. Jeho biotopem jsou tropické lesy a mýtiny. Hroznýšovec duhový je aktivní spíše za soumraku, kdy opouští úkryt a pátrá po kořisti.
Odchov: Odchov tohoto hada v zajetí se dobře daří, samice rodí zhruba po 5 - 6 měsících březosti, až 30 živých mláďat. Ta jsou asi 30 - 50 cm dlouhá a nádherně, daleko pestřeji zbarvena než dospělci. Ihned po prvním svlékání začínají většinou sami lovit drobné myšky. Pohlavní dospělost dosahuje mladý hroznýšovec duhový asi za 2,5 - 3 roky.
Potrava: S potravou nebývají zpravidla problémy, většina dospělých hroznýšovců rodu Epicrates (např. Epicrates angulifer) žerou myši, krysy i kuřata, navyknou si rychle na jakoukoliv potravu přiměřené velikosti. Na chovatele si rychle zvyká, a nebývá pak kousavý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama