Bojga zlatá

5. prosince 2009 v 18:18 | Arashi** |  Užovkovití
Třída:Plazi (Reptilia)
Řád:Šupinatí (Squamata)
Čeleď:Užovkovití (Colubridae)
Druh:Bojga zlatá (Chrysopelea ornata)
Výskyt:Indonésie
Velikost:130-150 cm
Rozmnožování:6-14 vajec
Potrava:v přírodě gekoni, v zajetí i myši

Zbarvení:
Zelené, místy červené s černým lemováním šupin. Hlava je zploštělá se zelenými a černými pruhy. Tělo je štíhlé.
Chov:
Bojga zlatá je relativně náročný chovanec, který si špatně zvyká na manipulaci a v případě ohrožení kouše. Je to stromový druh hada, který má schopnost "plachtění", jakoby zploští břicho a rychlostí se vymrští a "letí", samozřejmě padá k zemi a perfektně dopadne. Terárium pro bojgy by mělo být orientované spíše na výšku (já osobně používám terárium pro skupinu 1.2 85x45x90 d*š*v) s mnoha větvemi a je dobré použít živé nebo umělé kytky. Osobně dávám na větve i úkryt v podobě korkové kůry, pod kterou si rádi zalezou a mají pocit bezpečí. V teráriu by samozřejmě neměla chybět velká miska s vodou. Jako substrát požívám bukové štěpky. Další typ terária je 60x60x65(d*š*v), do tohoto terária se hodí pár. V teráriu udržujeme denní teplotu 26-30 °C a noční teplotu okolo 23 °C. Jednou až dvakrát za týden terárium porosím a když mají bojgy zlaté žízeň, tak mi pily i z misky. I když žijí v tropickém pásu, tak v mém chovu neměly rády vysokou vlhkost, takže jsem rosil hlavně pro to, aby se napily. Relativní vlhkost doporučuji udržovat okolo 60%.
Bojga zlatá dospívá přibližně ve 3 letech života. V přírodě žerou především gekony, tudíž ze začátku v teráriu nechtějí přijímat myši, ale dají se přeučit. Bojga zlatá je oviparní, samice snáší na jaře 6-14 vajec, ale o jejich rozmnožování se toho moc neví, snad budu někdy moct podat nějaké informace z vlastního chovu. Mláďata jsou hodně malá a hubená, sami však přijímají malé gekony. Většinou musí být násilné krmení např. myší nohou nebo žabím masem.
Tento druh nedoporučuji pro začínající teraristy. Mají zadní jedové zuby, ale jejich jed pro člověka není vůbec nebezpečný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 79 79 | 14. ledna 2013 v 17:07 | Reagovat

1465

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama